مرکز راه‌کارهای اطلاعاتی هوشمند
Intelligent Information Solutions Center

دانشگاه صنعتی شریف
فا | en
صفحه اصلی   >   پروژه‌ها و خدمات   >   سامانه ارتباطی امن

سامانه ارتباطی امن

سامانه ارتباطی امن

گرایش مردم کشور به استفاده از سامانه‌های پیام‌رسان جدید بدون توجه به مخاطرات امنیتی و حریم خصوصی، منجر به بروز مسائلی مانند شنود پیام‌ها، هک حساب‌های کاربری و دسترسی افراد غیر به محتوای در حال انتقال شده است.  نیاز به پیام‌رسان‌های بومی با امنیت کامل و رابط کاربری ساده، از ملزومات کاربران عالی‌رتبه، ارگان‌های نظامی، مشاغل حساس و تمامی افرادی است که به امنیت اطلاعات و ارتباطات خود اهمیت می‌دهند. سامانه ارتباطی امن سامن، برای پلتفرم‌های مختلف طراحی‌شده و تمامی مولفه‌های آن اعم از کارگزار و برنامه‌های کاربردی آن، به صورت کاملا بومی طراحی و پیاده‌سازی شده‌است. این پروژه، محصولی دانش‌بنیان از شرکت دانش‌افزار نارون شریف با همکاری مرکز راه‌کار‌های اطلاعاتی هوشمند است.  کاتالوگ این محصول را می‌توانید از وبگاه شرکت دانش‌افزار نارون شریف دریافت کنید.

نرم‌افزار تدارک و مدیریت شبکه‌های ارتباطی

یکی از نقاط قوت این سامانه، امکان راه‌اندازی آن به صورت محلی در شبکه‌های ارتباطی است. در سامن  کاربران به صورت محلی به کمک نرم‌افزار تدارک و مدیریت شبکه‌های ارتباطی ثبت‌نام کرده و درخواست اشتراکی برای یک شبکه ارتباطی می‌دهند. هر شبکه ارتباطی شامل زیرساخت ارتباطی، امنیت و مشترکین مستقل است که در این نرم‌افزار تعریف و مدیریت می‌شوند. اعضای یک شبکه ارتباطی تنها می‌توانند با سایر مشترکین آن شبکه ارتباط برقرار کنند. یک کاربر ممکن است عضو چند شبکه ارتباطی باشد که نرم‌افزار کاربری سامن امکان تطبیق و دریافت اطلاعات لازم این شبکه‌های ارتباطی و مشترکین آن‌ها را به کمک نرم‌افزار تدارک و مدیریت شبکه‌های ارتباطی دارد.

نرم‌افزار کاربری سامن

نرم‌افزار کاربری سامن با ایجاد یک رابط کاربری یکپارچه امن و ساده امکان دسترسی کاربر به تمامی شبکه‌های ارتباطی که عضو آن‌هاست و همچنین مشترکین این شبکه‌ها را می‌دهد. کلیه این اطلاعات توسط رمز ورود محافظت می‌شوند و امکان بازیابی آن‌ها بدون دانستن رمز ورود وجود ندارد.

این نرم‌افزار تماس امن صوتی، ارسال فایل و متن و حتی پیامک رمز‌گذاری‌شده را از طریق یک رابط کاربرپسند فراهم می‌کند. امنیت تمامی ارتباطات به صورت انتها به انتها بوده و کارگزار هیچ اطلاعی از ارتباطات و محتویات آن ندارد. 

امنیت بالا و قابلیت‌های کاربردی

احراز هویت دو طرفه، رمزنگاری انتها به انتها، احراز صحت داده‌ها، صحت منبع داده، چابکی و سبکی کارگزار جهت تسهیل و کاهش هزینه راه‌اندازی همگی از حوزه‌های تمرکز در فرآیند ساخت این محصول دانش‌بنیان به‌شمار می‌روند. لازم به ذکر است که در این سامانه امکان استفاده از پیامک امن به صورت همزمان با سایر خدمات مبتنی بر داده نیر وجود دارد. برای مثال می‌توان در زمان خاموشی شبکه، با استفاده از پیامک ایمن به برقراری ارتباط و یا درخواست ارتباط صوتی پرداخت. علاوه بر این استفاده از این سامانه تنها به تلفن‌های همراه محدود نشده و امکان استفاده از آن در رایانه‌هایی با سیستم‌عامل ویندوز و لینوکس نیز وجود دارد.