مرکز راه‌کارهای اطلاعاتی هوشمند
Intelligent Information Solutions Center

دانشگاه صنعتی شریف
فا | en
صفحه اصلی   >   اخبار   >   شبکه اجتماعی مراکز آپا راه‌اندازی شد.

شبکه اجتماعی مراکز آپا راه‌اندازی شد.

۱٨
اسفند
۱٣۹۵

شبکه اجتماعی مراکز آگاهی‌رسانی، پشتیبانی و امداد (آپا) در سطح کشور راه‌اندازی شد. این رویداد در تاریخ ۱۸ اسفند و در حاشیه دومین کنفرانس حوادث و آسیب‌پذیری‌های امنیت فضای تبادل اطلاعات، در مشهد مقدس برگزار شد.

 

 

 

 

 

مراکز آپا، مراکز تخصصی در حوزه امنیت فضای تبادل اطلاعات هستند که مسئولیت آگاهی‌رسانی به کاربران در خصوص اقدامات امنیتی لازم در فضای مجازی و در ادامه، پشتیبانی از آنان در هنگام مواجهه به حوادث امنیتی را به عهده دارند. با توجه به سرعت بالای تغییر فضای امنیت رایانه‌ای و ظهور و بروز سریع حملات و ضدحملات در این فضا، نیاز است تا فعالان حوزه امنیت رایانه‌ای به صورت برخط با یکدیگر تعامل داشته و اطلاعات و دستاوردهای خود را با یکدیگر به اشتراک بگذارند.

با هدف افزایش دسترسی مراکز آپای کشور به اطلاعات فنی و تخصصی و بهبود سطح ارتباط میان این مراکز، مرکز راه‌کارهای اطلاعاتی هوشمند با همکاری مرکز ماهر و سازمان فناوری اطلاعات، اقدام به راه‌اندازی شبکه اجتماعی مراکز آپا کرده است. این سامانه هم‌اکنون بر روی آدرس http://apanet.certcc.ir در حال اجرا است.

شایان ذکر است این شبکه اجتماعی با استفاده از موتور تولید شبکه اجتماعی «موتوشاب» که یکی از محصولات بومی‌سازی‌شده توسط مرکز راه‌کارهای اطلاعاتی هوشمند و نمونه‌ای ایمن از موتورهای تولید شبکه اجتماعی است، توسعه یافته است.

برای اطلاعات بیشتر در خصوص موتوشاب، می‌توانید به درگاه شبکه‌های اجتماعی برخط و همچنین صفحه معرفی پروژه موتوشاب در وبگاه مرکز راه‌کارهای اطلاعاتی هوشمند مراجعه نمایید.